پنج شنبه, 08 آذر 1397 ساعت 12:29

آزمایش قدرتمند ترین توربین گازی جهان

بزرگ‌ترین و قدرتمندترین توربین گازی جهان با نیروی 500 هزار اسب بخار بر روی بستر آزمایش جدید مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

شرکت جنرال الکتریک واقع در کاریلنای جنوبی موفق به ساخت بزرگ ترین توربین گازی جهان با نام 9HA Harriet شد که 500 هزار اسب بخار قدرت دارد و آخرین نمونه از توربین های گروه H است که این شرکت در آن سرمایه گذاری  کرده است

جالب است بدانید بزرگترین مشکل شرکت سازنده در رابطه با این توربین ساختن بستری برای تست این توربین بود.

این کمپانی برای ساخت توربین یک میلیارد دلار و همچنین برای ساخت بستر تست توربین 185 میلیون دلار هزینه کرده است

سوخت این توربین چندین نمونه گاز طبیعی از گاز از گاز شیل تا گاز طبیعی مایع (CNG) میتواند باشد و همچنین میتواندد در ترکیب با یک مولد بخار نیروگاه بخار 600 مگاواتی را نیرودهی کند.

این توربین دارای پره‌های توربینی ساخته‌شده از مونوکریستال ابرآلیاژ است و این پره‌ها، پوشش‌های مانع حرارتی دارند که قادر به تحمل 1600 درجه سانتیگراد‌ هستند.

توربین دارای پره‌های استاتور متغیر است که در اصل، برای موتورهای جت فراصوت طراحی شده‌اند و جریان هوا را هدایت می‌کنند.

توربین همچنین دارای طراحی ماژولار با پره‌هایی است که می‌توان آن‌ها را به طور منفرد جایگزین کرد. کارآیی این توربین که برای عملیات خودکار طراحی شده، بیش از 91 درصد اعلام شده و دارای میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای پایینی است.

مرحله نخست آزمایشات بر روی این توربین ماه آوریل سال گذشته آغاز و سه ماه طول کشید. توربین گازی برای بررسی دقیق عملکرد بر روی بستر آزمایش جدید، از سایت محل ساخت در فرانسه به آمریکا منتقل شد.

این بستر آزمایشی قادر به شبیه‌سازی شرایط ارتفاع و درجه حرارت از بیابان‌های گرم تا کوهستان‌های سرد است؛ در طول این آزمایشات، محققان اقدام به شبیه‌سازی عملیات طبیعی توربین و آزمایش 5000 ابزار آن خواهند کردند؛ داده‌های دریافتی از این آزمایش در توسعه آتی این توربین به کار خواهد رفت.