مقالات آموزشی

سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها

سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها

سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها

شاید برای شما هم سوال پیش آمده که حالا که استاندارد دیزل ژنراتور ایجاب می‌کند که ظرفیت‌ها از ۴ مگاوآ تجاوز نکند اگر ما به توان بیشتری نیاز داشته باشیم چه باید کرد؟

پاسخ آن در یک جمله خلاصه می‌شود:

دیزل ژنراتورها را باهم سنکرون کنید.

سنکرون به چه معناست؟

سنکرون به معنای یکپارچه شدن دو یا چند چیز با هم هست برای مثال ممکن است که مسابقه شیرجه دو نفره را مشاهده کرده باشید دو نفر با هم بصورت کاملاً سنکرون حرکاتی انجام می‌دهند که با توجه به میزان سنکرون بودن آنها داوران به آنها امتیاز بالاتری می‌دهند.

خب پس سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها یعنی چه؟

شما فرض کنید می‌خواهید یک استخر را با سطل آب پر کنید مطمئناً با یک سطل نمی‌توان همچین کار بزرگی انجام داد اما شما می‌توانید ۱۵۰۰ سطل را استفاده کرده و در یک لحظه کل استخر را پر از آب کنید.

دیزل ژنراتور ها هم بر اساس همین مفهموم با هم سنکرون می‌شوند تا بتوانید کاری که یک ژنراتور به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد را با دو یا چند ژنراتور انجام دهید.

حال سنکرون کردن ژنراتور چه مواردی را شامل می‌شود؟

همانطور که می‌دانید ژنراتورها از سه قسمت موتور، ژنراتور و تابلو تشکیل شده‌اند و با چرخش موتور و تولید میدان دوار برق سه فاز تولید می‌شود که از نوع AC می‌باشد.

اگر این ولتاژ ایجاد شده هم فاز نباشد با ولتاژ ایجاد شده در ژنراتور دیگر موجب آسیب رسیدن به هر دو دستگاه و وقوع جریان داخلی می‌شود که به شدت خطرناک است همینطور اگر ولتاژها هم فاز باشند نیز چنانچه دامنه ولتاژها با هم فرق کنند دقیقاً همین اتفاق می‌افتد.

پس سنکرون کردن دیزل ژنراتورها به معنای یکسان کردن سرعت موتورها و یکسان کردن فاز دیزل ژنراتورها و همچنین دامنه ی آنها می‌باشد.

اما این کار چگونه انجام می‌شود؟

در آموزش‌های قبل گفتیم که هر دیزل ژنراتور از یک تابلو کنترل تشکیل شده که مسئولیت آن کنترل بر سرعت موتور و خروجی‌های دیزل ژنراتور است.

برخی از این تابلو کنترل‌ها قابلیت سنکرون کردن دو دیزل ژنراتور را دارا می‌باشند که کار آن سنس سرعت و ولتاژ دیزل اول و یکسان کردن آن با دیزل ژنراتور دوم تا n ام خواهد بود.

 

حقوق مادی و معنوی

لوگوی تصاکو ۳

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت توسعه صنایع دیزلی مبنا می‌باشد

دفتر مرکزی

تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خیابان دوم، خیابان بهزاد شمالی، پلاک ۳، واحد یک و دو

تلفن
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۱۳۶
۰۲۱ - ۲۲۱۳ ۵۳۲۰

فکس
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۳۶۰

کارخانه

تهران، کیلومتر ۱۹ جاده مخصوص کرج، خیابان شصت و هفتم

تلفن
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۰
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۱

فکس
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۲

دیزل ژنراتور تصاکو

نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی آکسا ترکیه. لیست قیمت، دیتاشیت‌ها و مشخصات فنی دیزل ژنراتور ها و ژنراتور های گاز سوز (کوپله فابریک) از برندهای: کامینز | پرکینز | ولوو | دوسان | میتسوبیشی | جی ام | لوول . معرفی محصولات جدید روز دنیا از قبیل ژنراتورهای هیبریدی، ژنراتورهای دو قلو و ژنراتورهای مخصوص مراکز داده یا (دیتا سنتر) ها.