دیزل ژنراتورها چگونه کار می کنند؟

     دیزل ژنراتور یک دستگاه مستقل است که سوخت دیزلی را به الکتریسیته و یا برق تبدیل می کند, در واقع از دو بخش موتور و ژنراتور الکترومغناطیس تشکیل شده است که برای تولید برق با یکدیگر کار می کنند.

      سوخت دیزل توسط موتور دیزلی به منظور تولید حرکت برای ژنراتور مصرف می شود. سپس ژنراتور توسط نیروی الکترومغناطیس حرکت را به الکتریسیته تبدیل می کند. این دو بخش (موتور و ژنراتور الکترومغناطیس) توسط یک میل لنگ به یکدیگر متصل شده اند که باعث آسانتر شدن انتقال حرکت تولید شده توسط موتور دیزلی به آهنربای ژنراتور می‌شود.

 

روشن کردن موتور دیزلی

احتراق کوچک و درونی موتور یک دیزل ژنراتور دقیقا مانند دیگر موتورهای کوچک احتراق داخلی کار می کند.اگرچه سوخت های بسیاری را می توان به منظور تولید برق استفاده کرد اما دیزل عموما به دلیل توانایی سوختن اما منفجر نشدن مورد استفاده قرار می گیرد.

تانک سوخت موتور دیزل پر شده و موتور شروع به کار می کند (گاهی توسط یک کلید یا استارتر اتوماتیکی.اگرچه موتورهایی که با فشار دادن کلید شروع به کار می کنند در دیزل ژنراتورها رایج تر می باشند).

یک دریچه کنترل سوخت و یک هدایتگر به منظور تحت کنترل در آوردن سرعت موتور دیزلی استفاده می شوند که این کار سبب استاندارد شدن قدرت خروجی ژنراتور می شود و همزمان از صدمه دیدن اجزاء آن توسط کار کردن موتور با سرعت بسیار بالا جلوگیری می کند.

 

تولید الکتریسیته

همزمان با گردش میل لنگ توسط موتور دیزلی که به ژنراتور متصل است، محور اصلی ژنراتور داخل محفظه آلترناتور می چرخد.

سرعت بالا این حرکت, سبب چرخش آهن ربا در سیم پیچ ژنراتور شده و با استفاده از قانون القای الکتریکی باعث ایجاد الکتریسیته می گردد، که جهت استفاده در تمامی تجهیزاتی که به دیزل ژنراتور متصل می‌گردند قابل استفاده می باشد.

کلید هدایتگر (گاورنر) به موتور اجازه می دهد در صورت افزایش نیاز مصرف با بالابردن سرعت الکتریسیته برق مورد نیاز را تامین کند، تا در صورت افزایش یا کاهش ناگهانی در مصرف برق میزان تولید برق را کنترل کند.

 

ترجمه وتحقیق: ساناز مجللی

 

موارد مرتبط