مقالات آموزشی

ژنراتورهای آسنکرون

ژنراتورهای آسنکرون

ژنراتورهای آسنکرون

یک موتور القایی با اتصال سه فاز متعادل به استاتور آن و ایجاد یک میدان مغناطیسی دوار در فضای بین روتور و استاتور راه اندازی می‌گردد و سرعت آن به آرامی بالا می‌رود. از آنجا که با نزدیک شدن سرعت به سرعت سنکرون (سرعت میدان مغناطیسی استاتور) ولتاژ القاء شده در موتور به صفر می‌رسد و در واقع می‌توان گفت ولتاژ القایی در روتور به کمیت لغزش در ماشین بستگی دارد.

پس یک موتور القایی هیچ گاه به سرعت سنکرون نمی رسد. هنگامی که روتور به سرعت سنکرون می‌رسد همان سرعت میدان مغناطیسی ناشی از ولتاژ تغذیه می‌چرخد و ولتاژ ثانویه القاء نمی‌شود. زیرا فلوی مغناطیسی هیچ یک از هادی‌های ثانویه را قطع نمی‌کند و هیچ جریانی از سیم پیچ‌های روتور نمی‌گذرد و فقط جریان تحریک در سیم پیچ‌های استاتور جریان می‌یابد در صورتی که روتور به واسطه یک نیروی خارجی در سرعتی بالاتر از سرعت سنکرون خود به گردش درآید جهت ولتاژ القایی ثانویه خلاف موقعی خواهد بود که به عنوان موتور القایی چرخش می‌کرد زیرا سرعت چرخش‌های روتور فراتر از سرعت چرخش میدان مغناطیسی می‌شود و گشتاوری که چرخش روتور را کند می‌کند.

بین جریان ثانویه ناشی از این ولتاژ القایی و میدان مغناطیسی ایجاد شده واحد مثل یک ژنراتور کار می‌کند یعنی توان مکانیکی خارجی اعمال شده به توان الکتریکی تبدیل می‌گردد که در سیم پیچ‌های اولیه تولید می‌گردد.

نمودار گشتاور-لغزش و نمودار جریان-لغزش -- نمودارسه فاز ولتاژ-زمان -- تئوری میدان دوار

شکل ۱-۲: نمودار گشتاور-لغزش و نمودار جریان-لغزش

 

حقوق مادی و معنوی

لوگوی تصاکو ۳

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت توسعه صنایع دیزلی مبنا می‌باشد

دفتر مرکزی

تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خیابان دوم، خیابان بهزاد شمالی، پلاک ۳، واحد یک و دو

تلفن
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۱۳۶
۰۲۱ - ۲۲۱۳ ۵۳۲۰

فکس
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۳۶۰

کارخانه

تهران، کیلومتر ۱۹ جاده مخصوص کرج، خیابان شصت و هفتم

تلفن
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۰
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۱

فکس
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۲

دیزل ژنراتور تصاکو

نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی آکسا ترکیه. لیست قیمت، دیتاشیت‌ها و مشخصات فنی دیزل ژنراتور ها و ژنراتور های گاز سوز (کوپله فابریک) از برندهای: کامینز | پرکینز | ولوو | دوسان | میتسوبیشی | جی ام | لوول . معرفی محصولات جدید روز دنیا از قبیل ژنراتورهای هیبریدی، ژنراتورهای دو قلو و ژنراتورهای مخصوص مراکز داده یا (دیتا سنتر) ها.