Written by on

کارت انرژی - در دست مطالعه

خبرها حاکی از آن است که کشور ایران در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۰۰۰ مگاوات کمبود برق خواهد داشت. برای جلوگیری از این پیشامد طبق برنامه ریزی‌های انجام شده ۵۰۰۰ مگاوات بوسیله ی نیروگاه تأمین می‌شود و همچنین ۳۰۰۰ مگاوات با کاهش مصرف باعث عدم خاموشی در پیک بار می‌شود. جهت کاهش مصرف یکی از گزینه‌های روی میز استفاده از کارت انرژی است که طبق پیش بینی‌ها بسیار شباهت به کارت سوخت خواهد داشت. با این حال هنوز جزئیاتی از این طرح ارائه نشده است.
این طور که به نظر می‌رسد این روش بیشتر برای تنبیه پر مصرف‌ها کاربرد دارد و به گفته اردکانیان وزیر نیرو اجرایی شدن این ایده برای سال ۹۸ در دست بررسی است و بطور قطع با مشترکانی که بیش از حد معمول برق مصرف کنند با اصلاح ساختار قیمت برق، برخورد دیگری خواهد شد. در همین راستا محمود رضا حقی فام سخنگوی صنعت برق در خصوص جزئیات اجرای طرح کارتی شدن مصرف برق گفت: در حال حاضر این مبحث در دستور کار توانیر نیست و مطالعاتی در رابطه با ایجاد توازن بین مصارف و هزینه‌ها در حال انجام است که طبیعتاً در آن نظام تعرفه، نحوه برخورد با مشترکین و مسائل مختلف بررسی می‌شود.

وی افزود: در حوزه‌های مختلف کار کارشناسی به صورت عمیق در حال انجام است، اما هنوز این طرح به مرحله ابلاغ نرسیده است. سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه با این طرح سهمیه بندی مصرف برق مطرح نیست عنوان کرد: در واقع یک الگوی مصرفی در این طرح تعریف می‌شود که کمتر از الگو با یک نرخ و بالاتر از الگوی مصرف با نرخ دیگری محاسبه می‌شود که از قبل نیز مطرح بوده و در حال کارشناسی مجدد روی طرح هستیم. با این تفاسیر هنوز ساز و کار استفاده از کارت انرژی تعیین نشده و این طرح در مرحله مطالعات است و باید دید چه برنامه‌ای برای آن تدوین می‌شود تا بتوان از هدر رفت انرژی و مصرف بی رویه برق جلوگیری کرد.

منبع: میزان