Written by on

وزیر برق عراق: هدف ما استمرار واردات برق نیست

لوی خطیب در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه صنعت برق میان ایران و عراق ضمن تبریک ایام دهه فجر و با آرزوی سر بلندی برای کشورمان، از پایبندی کشور عراق به تمامی بند‌های تفاهم نامه فی‌مابین و برپایی جلسه کاری دو کمیته عالی به منظور اجرای مفاد تفاهم نامه خبرداد.

وی اولویت‌های اصلی کشورش را توانمندسازی نیروی انسانی عراق و گرفتن آموزش‌های لازم از ایران برای به دست گرفتن کنترل برق شبکه عراق عنوان کرد و گفت: در این خصوص درخواست‌های متعددی از کشور‌های دیگر داشتیم که البته در این خصوص تنها ایران این درخواست را قبول کرده است. وزیر برق و انرژی عراق تصریح کرد: هدف ما استمرار واردات برق و گاز نیست چرا که ما کشور غنی هستیم.

خطیب با اشاره به قابلیت ایران به عنوان هاب انرژی منطقه، گفت: هدف اصلی ما تعامل منطقه‌ای با دولت‌های هم‌جوار است و دیدار با کشور‌های همسایه نیز در همین زمینه صورت گرفته است که ایجاد بازار برق از ثمرات آن خواهد بود که به نفع کل کشور‌های منطقه است.

وی با اشاره به بازدید از شرکت‌های صنعتی برق ایران نیز اشاره کرد و با بیان این که از پیشرفت‌های صنعتی و تکنولوژیکی بخش‌های خصوصی و دولتی ایران شگفت‌زده شده است، اعلام کرد: آماده همکاری با ایران و مراکز تحقیقاتی با مراکز تحقیقاتی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقای شایستگی منابع انسانی در صنعت برق عراق هستیم.

وی با اشاره به ارتباط این کشور با شرکت‌های بزرگ صنعتی دنیا گفت: این شرکت‌ها به فکر فروش تجهیزات هستند در حالی که ایران از این پس در تولید فناوری و تجهیزات نوین به صنعت برق کشور عراق کمک خواهد کرد.