Written by on

سنکرون کردن دیزل ژنراتورها

شاید برای شما هم سوال پیش آمده که حالا که استاندارد دیزل ژنراتور ایجاب می‌کند که ظرفیت‌ها از ۴ مگاوآ تجاوز نمی‌کند اگر ما به توان بیشتری نیاز داشته باشیم چه باید کرد؟

پاسخ آن در یک جمله خلاصه می‌شود:

دیزل ژنراتورها را باهم سنکرون کنید.

سنکرون به چه معناست؟

سنکرون به معنای یکپارچه شدن دو یا چند چیز با هم هست برای مثال ممکن است که مسابقه شیرجه دو نفره را مشاهده کرده باشید دو نفر با هم بصورت کاملاً سنکرون حرکاتی انجام می‌دهند که با توجه به میزان سنکرون بودن آنها داوران به آنها امتیاز بالاتری می‌دهند.

خب پس سنکرون کردن دیزل ژنراتورها یعنی چه؟

شما فرض کنید می‌خواهید یک استخر را با سطل آب پر کنید مطمئناً با یک سطل نمی‌توان همچین کار بزرگی انجام داد اما شما می‌توانید ۱۵۰۰ سطل را استفاده کرده و در یک لحظه کل استخر را پر از آب کنید.

دیزل ژنراتورها هم بر اساس همین مفهموم با هم سنکرون می‌شوند تا بتوانید کاری که یک دیزل ژنراتور به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد را با دو یا چند دیزل ژنراتور انجام دهید.

حال سنکرون کردن دیزل ژنراتور چه مواردی را شامل می‌شود؟

همانطور که می‌دانید دیزل ژنراتورها از سه قسمت موتور، ژنراتور و تابلو تشکیل شده‌اند و با چرخش موتور و تولید میدان دوار برق سه فاز تولید می‌شود که از نوع AC می‌باشد.

اگر این ولتاژ ایجاد شده هم فاز نباشد با ولتاژ ایجاد شده در دیزل ژنراتور دیگر موجب آسیب رسیدن به هر دو دستگاه و وقوع جریان داخلی می‌شود که به شدت خطرناک است همینطور اگر ولتاژها هم فاز باشند نیز چنانچه دامنه ولتاژها با هم فرق کنند دقیقاً همین اتفاق می‌افتد.

پس سنکرون کردن دیزل ژنراتورها به معنای یکسان کردن سرعت موتورها و یکسان کردن فاز دیزل ژنراتورها و همچنین دامنه ی آنها می‌باشد.

اما این کار چگونه انجام می‌شود؟

در آموزش‌های قبل گفتیم که هر دیزل ژنراتور از یک تابلو کنترل تشکیل شده که مسئولیت آن کنترل بر سرعت موتور و خروجی‌های دیزل ژنراتور است.

برخی از این تابلو کنترل‌ها قابلیت سنکرون کردن دو دیزل ژنراتور را دارا می‌باشند که کار آن سنس سرعت و ولتاژ دیزل اول و یکسان کردن آن با دیزل ژنراتور دوم تا n ام خواهد بود.