Written by on

درخواست عراق از ایران برای اصلاح سیستم برق

در حالی هیأت عراقی برای دیدار با مسئولان ارشد وزارت نیرو وارد ایران شده و درخواست رسمی خود برای اصلاح سیستم برقی این کشور توسط متخصصان ایرانی را ارائه خواهند کرد که هنوز بدهی حدود ۹۰۰ میلیون دلاری این کشور از بابت خرید برق از ایران تعیین تکلیف نشده است.

این هیأت عراقی با رضا اردکانیان وزیر نیرو در ساختمان شیشه‌ای وزارت نیرو دیدار و امروز نیز از برخی پروژه‌های نیروگاهی زیر مجموعه مپنا مثل توگا بازدید کند قصد دارد در این بازدیدها از توانایی ایران مطمئن و از درخواست خود مطمئن‌تر شود.

اگر چه رضا اردکانیان وزیر نیرو در تازه‌ترین اظهار نظر خود با صراحت اعلام کرده اعطای برق رایگان به کشورهای همسایه جز خط قرمز ایران محسوب می‌شود پس ایران برای دادن پاسخ مثبت به این درخواست عراقی‌ها باید با تأمل بیشتری برخورد کند.

رشد توانایی مهندسان برق ایرانی در ساخت و راه اندازی نیروگاه باعث شده تا اکثر کشورهای همسایه به خصوص عراق از ایران در پروژه‌های برقی درخواست مشارکت کنند.

با توجه به اینکه عراق نیازمند شدید به انرژی برق است و کمبود برق باعث خاموشی چند ساعته در این کشور می‌شود، در طول ۲ سال گذشته هنوز پول برق دریافت شده از ایران را که حدود ۹۰۰ میلیون دلار است پرداخت نکرده و هر بار پرداخت‌ها را به تأخیر انداخته است.

پس باید دید امروز چگونه و در چه بسته‌ای قرار است قرارداد اصلاح ۳ ساله سیستم برق که شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی و کاهش تلفات شبکه برق خواهد بود، امضاء و نهایی خواهد شد.