Written by on

توصیه برای جلوگیری از برق گرفتگی در هوای بارانی

در شرایط بارانی بسیاری از اجسام خیس حالت رسانا پیدا می‌کنند و می‌توانند برق را از خود عبور دهند به همین دلیل بر همه واجب است که در این شرایط نکات ایمنی زیر را رعایت فرمایند:

  • مشاهده می‌شود بعضی مواقع که در اثر سقوط اجسام خارجی مانند شاخه‌های درختان بر روی شبکه، موجبات پارگی سیم و سقط آن برروی زمین رخ می‌دهد. درهر زمان و بخصوص در مواقع بارانی از همه شهروندان عزیز تقاضا دارد از محل فاصله گرفته و مانع نزدیک شدن دیگران به محل شده و بلافاصله موضوع و محل را به تلفن ۱۲۱ اتفاقات برق اطلاع دهند. اگر در خودرو و نزدیک به محل حادثه قرار دارید تا مراجعه همکاران برق و رفع نقص به هیچ وجه از خودرو پیاده نشده و از لمس نمودن بخش‌های فلزی خودرو خودداری نمایید.
  • با این حال به منظور جلوگیری از برق گرفتگی، بهتر است مردم از نزدیک شدن و دست زدن به دکل‌ها و پایه‌های برق، تابلوهای برق و کلیه تأسیسات برقی که در معرض بارش باران قرار دارند، اجتناب نمایند.
  • هنگام رعد و برق در نقاط پست موقعیتی که قرار دارید پناه گرفته و به حالت نشسته دست و پای خود را جمع نموده و سر را رو با پایین نگه دارید. قرار گرفتن در بلندی‌ها و زیر درختان و پایه‌های برق در مواقع رعد و برق خطرات جانی در پی دارند.