Written by on

تلفات 12 درصدی برق استان البرز

ناصر اسکندری با اشاره به اینکه بیش از ۱۴ هزار کیلومتر شبکه و یک میلیون مشترک برق در استان وجود دارد، گفت: گستردگی شبکه موجب می‌شود نوسازی این تجهیزات هر ۲۵سال بطور کامل جایگزین شود که این عمل هر ساله به صورت مستمر در حال انجام است. وی هوشمند سازی شبکه‌های توزیع برق و توسعه انرژی‌های نو را اولویت شرکت توزیع برق البرز دانست و افزود: در حوزه کشاورزی با توجه به اینکه اغلب چاه‌ها برقدار شده‌اند، انتظار می‌رود برای اینکه اوج مصرف برق در ساعات اوج صورت نگیرد آبیاری مصارف کشاورزی در ساعات ظهر انجام نشود تا در این راستا همکاری‌های لازم صورت پذیرد. مدیر عامل شرکت توزیع برق استان البرز تصریح کرد: در سال آینده برای کنترل مصرف انرژی، جابجایی روزهای پنجشنبه و جمعه در مراکز صنعتی و همچنین ساعت ادارات تغییر می‌کند تا با تحقق این مهم مصرف برق کاهش یابد.

اسکندری ادامه داد: برخورد و قطع انشعاب برق‌های غیر مجاز تلفات شبکه برق استان البرز را از ۲۰ درصد به کمتر از ۱۲ درصد رسانده است و با پیگیری انجام شده مقرر شد به مدت سه سال به متقاضیان کنتور غیر دائم واگذار شود که در این مدت نهادهای مرتبط با تبدیل انشعاب غیر مجاز به انشعاب مجاز و یا جمع آوری آن، وضعیت محل را تعیین تکلیف کنند. وی با بیان اینکه باید تمامی لامپ‌های اداری «ال. ای. دی» شود، گفت: اقداماتی در راستای همراهی ایستگاه‌های «سی. ان. جی» در زمان اوج مصرف با اداره برق نیز صورت گرفته است. اسکندری با بیان اینکه در استان البرز دو هزار هکتار زمین برای احداث نیروگاه انرژی تجدید پذیر تخصیص داده شده است، اظهار داشت: در فاز اول ۸۰۰ هکتار آن عملیاتی شده است که قرارداد دو نیروگاه ۵۰ مگاواتی و چندین نیروگاه کمتر از ۵۰ مگاوات بسته شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال جاری به صورت میانگین قبض دوره‌ای (دو ماهه) مشترکان البرزی ۳۴ هزار تومان (کیلووات ساعتی ۹۰ تومان) بوده است، ولی وزارت نیرو بابت برق تولیدی از تولید کنندگان برق نیروگاه‌های تجدید پذیر، برای هر کیلووات ساعت ۸۰۰ تومان پرداخت می‌کند. اسکندری در پایان یادآور شد: در فصل گرم امسال بعد از کم کردن مصرف برق استانی، پیک مصرف به هزار و ۳۲۵ مگاوات رسید که با توجه رشد سالانه مصرف انرژی با میانگین چهار تا پنج درصد در کشور و عدد هفت تا هشت درصدی در استان البرز، ضروریست مصرف کنندگان همراهی و هم‌ سویی موثری را درزمینه مصرف بهینه برق داشته باشند تا از این انرژی و نعمت الهی به درستی بهره‌مند شویم.