اخبار صنعتی

برق و آب ارزان - قسمت سوم

برق و آب ارزان - قسمت سوم

برق و آب ارزان - قسمت سوم

رایگان‌ شدنی در کار نیست

یزدان رضایی، کارشناس انرژی، نیز درباره طرح در دست بررسی مجلس، عنوان می‌کند: باید دید منظور از رایگان‌ شدن چیست. تعرفه آب‌ و برق برای طبقات کم مصرف بسیار نازل و پایین‌تر از قیمت تمام شده است. به گفته یزدانی، در طرح مجلس، تعرفه پلکانی برای آب‌ و برق لحاظ خواهد شد؛ به‌ عبارتی کسانی که در حدود الگوی مصرف قرار دارند، شاهد افزایش نرخ تعرفه آب‌ و برق نخواهند بود و از کسانی که یارانه‌های آب‌ و برق را هدر می‌دهند، پول بیشتر گرفته خواهد شد تا همگان از این منابع بهینه استفاده کنند.

او با اشاره به این که تعداد مشترکان برق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از ۳.۴ میلیون مشترک به ۳۷ میلیون مشترک رسیده، یعنی افزایش ۱۰ برابری داشته است و همچنین ایران تنها کشوری است که همه روستاهای بالای ۲۰ خانوارش برق دارد، هزینه‌های دریافتی برای برق مشترکان خانگی، روستایی و کشاورزی را در حد رایگان توصیف می‌کند. این کارشناس انرژی توضیح می‌دهد: میانگین نرخ فروش هر کیلووات ساعت برق در حال‌ حاضر بطور متوسط ۶۵ درصد هزینه تمام شده تبدیل انرژی، انتقال و توزیع بدون در نظر گرفتن سوخت است و برخی از مشترکان، حتی هزینه‌های صدور قبض و عملیات بانکی را هم پرداخت نمی‌کنند.

آن‌ طور‌ که او می‌گوید: با توجه به این که در ماده ۳۹ قانون برنامه ششم تکلیف دولت برای اصلاح نرخ‌ها مشخص شده است، طبیعتاً نیازی به حکم جدیدی در قانون بودجه سال ۹۸ احساس نمی‌شود اما اگر در جمع بندی با مجلس، نیاز به الگوی جدید باشد، حتماً اعمال می‌شود.

رایگان‌ شدن به مفهوم مصرف بیشتر

علیرضا دائمی، معاون سابق برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، هم دریافت‌ نکردن تعرفه برای آب‌ و برق ولو برای بخشی از مشترکان را سیاست نادرستی می‌داند، زیرا معتقد است که این رفتار، به مشترکان پیام می‌دهد بیشتر مصرف کنند. به گفته دائمی، اگر می‌خواهیم به مردم کمک کنیم حتماً باید این کمک هدفمند شود. در حال‌ حاضر قیمت تولید برق با سوخت به ازای هر کیلووات ساعت، ۴۰۰ تومان است اما این حامل انرژی به بهای هر کیلووات ۶۵ تومان به مشترکان فروخته می‌شود. قیمت متوسط تمام‌شده آب در سراسر کشور هم به‌ ازای هر متر مکعب هزار و ۵۰۰ تومان است اما به‌ طور متوسط بهای آب برای مشترکان ۵۰۰ تومان به‌ازای هر متر مکعب است. حال اگر به بخشی از مشترکان یارانه کامل پرداخت کنیم، قطعاً در شرایطی که جزو پر مصرف‌ترین‌ها هستیم، این وضعیت را تشدید کرده‌ایم.

منبع: http://barghab.ir

حقوق مادی و معنوی

لوگوی تصاکو ۳

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت توسعه صنایع دیزلی مبنا می‌باشد

دفتر مرکزی

تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خیابان دوم، خیابان بهزاد شمالی، پلاک ۳، واحد یک و دو

تلفن
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۱۳۶
۰۲۱ - ۲۲۱۳ ۵۳۲۰

فکس
۰۲۱ - ۲۶۷۶ ۰۳۶۰

کارخانه

تهران، کیلومتر ۱۹ جاده مخصوص کرج، خیابان شصت و هفتم

تلفن
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۰
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۱

فکس
۰۲۱ - ۴۴۹۹ ۸۶۷۲

دیزل ژنراتور تصاکو

نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی آکسا ترکیه. لیست قیمت، دیتاشیت‌ها و مشخصات فنی دیزل ژنراتور ها و ژنراتور های گاز سوز (کوپله فابریک) از برندهای: کامینز | پرکینز | ولوو | دوسان | میتسوبیشی | جی ام | لوول . معرفی محصولات جدید روز دنیا از قبیل ژنراتورهای هیبریدی، ژنراتورهای دو قلو و ژنراتورهای مخصوص مراکز داده یا (دیتا سنتر) ها.