Written by on

ایران ظرفیت دو برابر کردن صادرات برق را داراست

محمدحسن متولی‌زاده،: در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ مگاوات برق به کشورهای همسایه صادر می‌شود که عمده برق صادراتی ایران به عراق است اما به کشورهای دیگر همچون افغانستان و پاکستان نیز صادرات برق داریم. وی افزود: ایران تقریباً با تمامی کشورهایی که مرز خاکی دارد، ارتباط الکتریکی برقرار کرده و باید گفت که وضعیت ما در این حوزه بسیار مناسب است اما این بدین معنا نیست که امکان افزایش تبادلات برقی وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان اینکه میزان صادرات با میزان تولید برق در ایران نا برابر است، ابراز کرد: میزان کمی از تولید برق کشور صادر می‌شود که اگر کشورهای همسایه نیاز داشته باشند، امکان افزایش صادرات نیز وجود دارد که البته این مساله تابع نیاز کشورها و خطوط ارتباطی برقرار شده بین آن‌هاست. به گفته متولی‌زاده، از نظر میزان تولید مشکل خاصی برای توسعه صادرات وجود ندارد اما در زمینه پتانسیل باید گفت که در این موضوع بحث مباحث فنی شبکه برق مطرح است اما بطور کلی پیش بینی ما این است که می‌توان میزان صادرات برق را تا دو برابر افزایش داد.

چندی پیش نیز علی بختیار - معاون برنامه ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو - گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، قرار شده است میزان صادرات برق افزایش پیدا کند. پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق به ۳۳ میلیارد دلار برسد.