Written by on

ایران در سودای تبدیل شدن به هاب منطقه

سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد عراق از تاریخ ۱۹ آبان تنها ۴۵ روز فرصت دارد تا برق ایران را جایگزین کند و استقلال خود از ایران را به دست آورد. پیام باقری در پاسخ به این سوال که در مهلت ۴۵ روزه آمریکا به عراق آیا عراق می‌تواند عربستان را جایگزین خرید برق از ایران کند گفت: "اگر این خبر صحت داشته باشد، قطعاً شک نکنید که این موضوع زمان‌بر خواهد بود و عربستان که داعیه هاب انرژی را دارد نیز نمی‌تواند به این سرعت جایگزین برق ایران شود."

نایب رئیس سندیکای برق خاطرنشان کرد: پس اگر عراق قصد دارد، مشکل برق خود را ریشه‌ای حل کند، باید به کمک کشور‌های دیگر این کار را انجام دهد که آن هم نیازمند حداقل دو سال زمان است. باقری افزود: به دلیل وجود ظرفیت‌های عالی در کشور، ایران باید به سرعت خود را به هاب انرژی منطقه تبدیل کند چرا که عربستان نیز رقیب جدی ایران در این زمینه است. در حالی که افغانستان و پاکستان هزار مگاوات برق نیاز دارند ایران تنها به این دو کشور ۱۰۰ مگاوات برق صادر می‌کند.

به گفته وی، این دو کشور از قرقیزستان هزار مگاوات برق وارد می‌کنند و باید ایران به این موارد جدی‌تر نگاه کند و از بازار عقب نماند. این فعال صنعت برق اضافه کرد: اگر عراق بخواهد به شکل ریشه‌ای این کمبود ۱۰ هزار مگاواتی خود را جبران کند، نمی‌تواند با این اقدامات مقطعی برق پایدار داشته باشد، پس بنابر این تأمین ۵۰۰ مگاوات برق بصورت ریشه‌ای از زمان مطالعه تا تأمین تجهیزات حدود دو سال طول می‌کشد. وی افزود: پس با این مهلت ۴۵ روزه نمی‌توان نیاز جدی عراق به برق را تأمین کرد؛ بنابر این گزارش، پیشتر مقامات بانک مرکزی عراق اعلام کرده بودند، اقتصاد این کشور ارتباط نزدیکی با ایران دارد و به همین دلیل بغداد از واشنگتن درخواست خواهد کرد، از برخی از تحریم‌هایش معافیت بگیرد، هر چند گفته می‌شود معافیت موقتی و ۴۵ روزه فعلی به شرطی داده شده است که عراق برای واردات از ایران، به دلار آمریکا پول پرداخت نکند.

گفتنی است عراق از ایران برق وارد می‌کند و یک حساب بانکی برای پرداخت پول واردات ایران به دینار ایجاد کرده است، اما هنوز بدهی یک میلیارد دلاری این کشور از بابت خرید برق از ایران پا برجاست.

منبع: فارس