افزایش 16 برابری اوج مصرف برق کشور

افزایش 16 برابری اوج مصرف برق کشور

افزایش 16 برابری اوج مصرف برق کشور

وزیر نیرو با اشاره به اینکه اوج مصرف برق کشور رشدی ۱۶ برابری داشته است، گفت: در طی چهار دهه اخیر حجم مخازن سدها بیش از چهار برابر افزایش یافته و ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق آبی نیز رشدی هفت برابری داشته است. رضا اردکانیان در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان گلستان با حضور در شورای اداری شهرستان‌های مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش این استان به تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: در حالی که جمعیت کشور حدود ۲.۲۵ برابر شده است ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاهی ما ۱۱ برابر افزایش یافته و به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده است.

وی ادامه داد: طول شبکه‌های برق در این مدت ۱۱.۳ برابر، ظرفیت پست‌‌های برق ۱۴ برابر و تعداد ترانسفورماتورهای توزیع بیش از ۲۷ برابر، اوج مصرف برق بیش از ۱۶ برابر و میزان روستاهای برخوردار از نعمت برق ۱۳ برابر شده است. وزیر نیرو با اشاره به اینکه تعداد سدهای ملی به ‌بهره برداری رسیده در این مدت بیش از ۹ برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: در طی چهار دهه اخیر حجم مخازن سدها بیش از چهار برابر افزایش پیدا کرده است و ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق آبی نیز رشدی هفت برابری داشته است.

اردکانیان با تأکید بر اینکه میزان شبکه‌های اصلی آبیاری و زه کشی افزایشی چهار برابری داشته است، اظهار کرد: در بخش آب و فاضلاب شهری نیز جمعیت تحت پوشش آب شهری بیش از ۴.۵ برابر شده است و تعداد تصفیه‌ خانه‌های آب شهری هم از ۲۷ مورد به ۱۳۹ مجموعه افزایش پیدا کرده است. وی اضافه کرد: چهار تصفیه‌ خانه‌ فاضلاب شهری هم اکنون به ۲۱۶ مورد رسیده است و جمعیت روستایی بهره‌مند از سیستم‌های آب سالم و بهداشتی نیز از دو میلیون نفر به بیش از ۱۷ میلیون نفر رسیده است.


چاپ   ایمیل