Written by on

افتتاح نخستین خط تولید کنتورهای هوشمند برق در ایران

طی مراسمی با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خط تولید کنتورهای سه فاز اتصال اولیه (CKPT) کلاس دو دهم S مورد نیاز بازار برق کشور با بهره گیری از دانش فنی ایرانی در شرکت الکترونیک افزار آزما افتتاح شد.

در این مراسم که با حضور همایون حائری، معاون وزیر نیرو و داوود فرخزاد، مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران برگزار شد، حاضرین ضمن بازدید از مراحل طراحی و تولید کنتورهای تک فاز و سه فاز هوشمند، خط تولید کنتورهای اولیه بازار برق (AMI) با کلاس دقت بالا و خاص پست‌های فشار قوی در شرکت الکترونیک افزار آزما افتتاح و به بهره برداری رسید.

دراین مراسم همایون حائری طی سخنانی قابلیت‌های این شرکت برای ورود به عرصه طراحی و ساخت رله‌های حفاظتی را که از تجهیزات فوق حساس شبکه به شمار می‌رود، با توجه به امکانات و قابلیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری شرکت الکترونیک افزار آزما خاطرنشان ساخت.

در ادامه این مراسم بردبار، مدیر عامل افزار آزما نیز این محصول را اولین کنتور مورد نیاز بازار برق کشور معرفی کرد که موفق به اخذ تاییدیه شورای ارزیابی شرکت توانیر شده و با کمتر از نصف قیمت مشابه خارجی در کشور تولید می‌شود.

وی گفت: با وجود افزایش بیش از ۱۰ برابری نرخ ارز محصولات این شرکت از سال ۹۰ تا کنون افزایش قیمت نداشته و در شرایط تحریم‌ها، کاملاً مقاوم و مستحکم خط تولید محصولات جدید را مطابق با نیازهای صنعت برق کشور راه اندازی کرده است.

در ادامه این مراسم معاون وزیر نیرو و هیأت همراه از مجموعه آزمایشگاهی الکترونیک افزار آزما که قابلیت انجام تست‌های مرجع بین‌المللی روی کنتورهای هوشمند، RTU، دیتالاگر، رله و ... را دارد، بازدید کردند.