اجزای داخلی تشکیل دهنده دیزل ژنراتورها

اجزای داخلی تشکیل دهنده دیزل ژنراتورها

اجزای داخلی تشکیل دهنده دیزل ژنراتورها

اجزای اصلی دیزل ژنراتور به صورت زیر دسته بندی می‌شوند:

 1. موتور (موتور دیزلی)
 2. ژنراتور (دینام)
 3. سیستم سوخت رسانی
 4. رگلاتور (تنظیم کننده ولتاژ)
 5. سیستم خنک کننده (رادیاتور) و اگزوز
 6. سیستم روغن کاری
 7. شارژر باطری سویچینگ
 8. برد کنترلر

 1. موتور

  موتور فرآوری کننده منبع انرژی مکانیکی ورودی به ژنراتور (آلترناتور) است. حجم موتور بطور مستقیم متناسب با حداکثر توان خروجی ای است که ژنراتور (دینام) می‌تواند تأمین کند. عوامل فراوانی وجود دارد که نیاز است زمانی که به بررسی موتور ژنراتور خود می‌پردازید به خاطر داشته باشید که چند نمونه ی آنها عبارتند از:
  • سوخت استفاده شده در دیزل ژنراتور: موتور ژنراتور با انواع سوخت مانند نفت گاز، بنزین، یا گاز طبیعی و ... کار می‌کند. موتورهای کوچک معمولاً با بنزین و گاز مایع کار می‌کنند در حالی که موتورهای بزرگ با گازوئیل، پروپان مایع یا جامد، پروپان گاز و گاز طبیعی (مایع یا گازی) کار می‌کنند.
  • سوپاپ بالاسری
 2. ژنراتور (آلترناتور)

  ژنراتور (آلترناتور) که به دیباچه "سر دیزل ژنراتور" شناخته می‌شود، بخشی از دیزل ژنراتور است که جریان نامی الکتریکی خروجی از ورودی مکانیکی عرضه شده توسط موتور را تولید می‌کند. ژنراتور (آلترناتور) از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:
  • استاتور هسته بیرونی سیم پیچ: این جزء ثابت و ساکن است که شامل مجموعه‌ای از رساناهای الکتریکی است که در سیم پیچ بر روی یک هسته آهنی یا آلومینیومی قرار دارد.
  • روتور هسته درونی سیم پیچ: این جزء در حال حرکت یا دوران است که یک میدان مغناطیسی دوار تولید می‌کند.
 3. سیستم سوخت رسانی

  مخزن سوخت اکثراً دارای ظرفیت سوخت ۲ تا ۵ ساعت برای استفاده دیزل ژنراتور می‌باشند. در دیزل ژنراتورهای کوچکتر، مخزن سوخت قسمتی از دیزل ژنراتور است که در مسیر اساسی و یک قسمت بالایی محفظه دیزل ژنراتور قرار گرفته است که برای مصارف تجاری ممکن است لازم باشد.
 4. رگلاتور (تنظیم کننده ولتاژ)

  همانگونه که از نامش پیداست، این فاکتور، ولتاژ خروجی از دیزل ژنراتور را تنظیم می‌کند.
 5. خنک کننده و سیستم تخلیه

  • سیستم خنک کننده (رادیاتور): استفاده پیاپی از دیزل ژنراتور باعث می‌شود که اجزای مختلف آن شروع به گرم شدن کنند. وجود یک سیستم خنک کننده و تهویه مطبوع جهت خارج کردن حرارت تولید شده در این فرآیند ضروری است.
  • سیستم خروجی (اگزوز): دود اگزوز ساطع شده توسط یک دیزل ژنراتور درست مثل دود اگزوز خارج شده از هر موتور دیزلی یا گازوئیلی دیگر بوده و حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی می‌باشند که باید به درستی اداره شوند. از این رو، ضروری است که یک سیستم اگزوز مناسب به دور از گازهای خروجی از اگزوز نصب شود.
 6. سیستم‌های روغن کاری

  از آنجا که دیزل ژنراتور شامل قطعات متحرک در موتور است، بنابراین برای اطمینان از دوام و عملیات صافکاری برای یک دوره زمانی طولانی به روغن کاری نیاز است. موتور ژنراتور توسط روغن ذخیره شده در یک پمپ روغن کاری می‌شود.
 7. شارژر باتری دیزل ژنراتور

  شروع عملکرد یک دیزل ژنراتور با کارکرد باطری اتمی است. شارژر باتری دیزل ژنراتور را توسط ولتاژ شناور دقیق نگه می‌دارد.
 8. برد کنترلر دیزل ژنراتور

  این رابط کاربری دیزل ژنراتور می‌باشد و شامل مقررات برای رسانه‌های الکتریکی و کنترل است.


چاپ   ایمیل