آزمایش قدرتمند ترین توربین گازی جهان

آزمایش قدرتمند ترین توربین گازی جهان

آزمایش قدرتمندترین توربین گازی جهان

بزرگ‌ترین و قدرتمندترین توربین گازی جهان با نیروی ۵۰۰ هزار اسب بخار بر روی بستر آزمایش جدید مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

۹ رکت جنرال الکتریک واقع در کاریلونای جنوبی موفق به ساخت بزرگ‌ترین توربین گازی جهان با نام 9HA Harriet شد که ۵۰۰ هزار اسب بخار قدرت دارد و آخرین نمونه از توربین‌های گروه H است که این شرکت در آن سرمایه گذاری کرده است. جالب است بدانید بزرگ‌ترین مشکل شرکت سازنده در رابطه با این توربین ساختن بستری برای تست این توربین بود. این کمپانی برای ساخت توربین یک میلیارد دلار و همچنین برای ساخت بستر تست توربین ۱۸۵ میلیون دلار هزینه کرده است.

سوخت این توربین چندین نمونه گاز طبیعی از گاز شیل تا گاز طبیعی مایع (CNG) می‌تواند باشد و همچنین می‌تواند در ترکیب با یک مولد بخار نیروگاه بخار ۶۰۰ مگاواتی را نیرو دهی کند. این توربین دارای پره‌های توربینی ساخته شده از مونو کریستال ابر آلیاژ است و این پره‌ها، پوشش‌های مانع حرارتی دارند که قادر به تحمل ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد‌ هستند. توربین دارای پره‌های استاتور متغیر است که در اصل، برای موتورهای جت فرا صوت طراحی شده‌اند و جریان هوا را هدایت می‌کنند. توربین همچنین دارای طراحی ماژولار با پره‌هایی است که می‌توان آنها را بطور منفرد جایگزین کرد. کارآیی این توربین که برای عملیات خودکار طراحی شده، بیش از ۹۱ درصد اعلام شده و دارای میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای پایینی است.

مرحله نخست آزمایشات بر روی این توربین ماه آوریل سال گذشته آغاز و سه ماه طول کشید. توربین گازی برای بررسی دقیق عملکرد بر روی بستر آزمایش جدید، از سایت محل ساخت در فرانسه به آمریکا منتقل شد. این بستر آزمایشی قادر به شبیه سازی شرایط ارتفاع و درجه حرارت از بیابان‌های گرم تا کوهستان‌های سرد است؛ در طول این آزمایشات، محققان اقدام به شبیه سازی عملیات طبیعی توربین و آزمایش ۵۰۰۰ ابزار آن خواهند کرد؛ داده‌های دریافتی از این آزمایش در توسعه آتی این توربین به کار خواهد رفت.


چاپ   ایمیل